СоціонікаГоловна
Соціонічний тест
Соціонічні типи
Модель А
Соціонічні аспекти
Аспекти за В.Д.Єрмаком
Ознаки типів
Ознаки Рейніна
Алгоритм обробки інформації
Інтертипні відносини
Таблиця відносин
Хто такий дуал
Рекомендації із сумісності
Соціонічні квадри
Малі групи
Дуальна природа людини
Соціонічні поняття
Типові помилкиІнтертипні відносини

Якщо подивитися на Модель А видно, що кожен тип має свої сильні та слабкі сторони. Інакше кажучи, людина не універсальна - щось у неї виходить краще, а щось їй не дано. Але для нормального життя необхідна реалізація усіх аспектів, а таке можливо лише у дуальній парі. Кожній людині потрібен партнер, який доповнює її, - дуал.

Існує 8 дуальних пар:

Дон Кіхот - Дюма

Робесп'єр - Гюго

Гамлет - Максим Горький

Єсенін - Жуков

Джек Лондон - Драйзер

Бальзак - Наполеон

Гекслі - Габен

Достоєвський - Штірліц

Дуальні відносини - найбільш комфортні. Їх іще називають відносинами повного взаємного доповнення. Ці відносини є найголовнішим відкриттям соціоніки. Як сказано в Біблії: "Не добре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього." (2 Бут. 18). У дуальному контакті партнери органічно доповнюють один одного, причому відбувається це найприроднішим способом: те, що для одного з дуалів - звичайна справа, іншого приводить у захват та сприймається ним із великою вдячністю.

Утім, сприймати дуала як такий собі патичок-рятівничок, що здатен вирішити усі проблеми, не варто. Ці відносини стають по справжньому гармонійними, тільки якщо дуали прагнуть того. І на відміну від інших видів відносин, це взаємне прагнення дає найбільший ефект.

На прикладі пари Штірліц - Достоєвський, розглянемо, яким чином відбувається взаємодія у дуальних відносинах.

Дуальні відносини

Головна функція Достоєвського - етика стосунків Етика стосунків, представники цього типу чудово орієнтуються у відносинах між людьми, вміють пристосовуватися до емоцій іншої людини, співчувати, знімати емоційне напруження, заспокоювати. У Штірліца етика стосунків є 5 (сприймальною) функцією. Це означає, що він із задоволенням прислухається до думки Достоєвського з цього приводу, а також із великою вдячністю реагує на його щиросердя та чуйність. Аналогічно, Достоєвський потребує порад Штірліца з аспекту ділової логіки Ділова логіка, а діловий підхід Штірліца до будь-якої проблеми просто приводить Достоєвського у захват.

В той же час, Достоєвський ніколи не тисне на 4 (больову) функцію Штірліца - інтуїцію часу Інтуїція часу, дії по цьому аспекту у Достоєвського відбуваються несвідомо: потрібні рішення приймаються ним у потрібний момент, але увага на цьому ніколи не акцентується. Те ж саме ми бачимо й щодо больової функції Достоєвського - вольової сенсорики Вольова сенсорика. У Штірліца вольова сенсорика займає 8 функцію, вона проявляється несвідомо й тому не "тисне" на больову функцію Достоєвського.

В наведеному прикладі ми розглянули взаємодію лише двох пар функцій, однак таким же чином можна подивитися, як взаємодіють і решта функцій, загалом, можна сказати, що сила та характер прояву будь-якого аспекту в одного з партнерів у дуальних відносинах завжди адекватні запиту по тому ж аспекту у другого партнера.

Аналогічно можна проаналізувати взаємодію і в інших дуальних парах.

Всього у соціоніці існує 16 типів відносин:

Дуальні відносини

Відносини активації

Напівдуальні відносини

Міражні відносини

Дзеркальні відносини

Тотожні відносини

Ділові відносини

Відносини квазітотожності

Відносини повної протилежності

Відносини соціального замовлення

Споріднені відносини

Відносини суперего

Відносини ревізії

Конфліктні відносини

Дивіться також: Таблиця інтертипних відносин

Усі ці відносини можна проаналізувати, спираючись на Модель А. Для контрасту розглянемо, як відбувається взаємодія у найменш комфортних відносинах - відносинах конфлікту.

Існує 8 конфліктних пар:

Дон Кіхот - Драйзер

Робесп'єр - Наполеон

Гамлет - Габен

Єсенін - Штірліц

Джек Лондон - Дюма

Бальзак - Гюго

Гекслі - Максим Горький

Достоєвський - Жуков

На прикладі пари Штірліц - Єсенін, розглянемо, яким чином відбувається взаємодія у конфліктних відносинах.

Відносини конфлікту

Головна функція Єсеніна - інтуїція часу Інтуїція часу, це замріяний романтик, людина, схильна більше до роздумів, аніж до дій. А оскільки у Штірліца інтуїція часу є больовою функцією, то такий підхід Єсеніна до життя його вкрай дратує та виводить з рівноваги. Штірліц просто не розуміє, вважає не потрібним та неправильним "відірваність Єсеніна від життя", намагається переробити Єсеніна, що неминуче призводить до конфлікту.

У Єсеніна больова функція - ділова логіка Ділова логіка, тому йому важко уживатися з тими, хто примушує його працювати у непритаманному для нього ритмі, він завжди сподівається, що до нього будуть поблажливими. Такі риси сприймаються Штірліцем, як недисциплінованість, незгуртованість та ледачість. Ділова логіка - головна функція Штірліца, йому важливо, щоб усі працювали, що від кожного була якась користь, і на цьому ґрунті завжди виникають конфлікти з Єсеніним.

Сприймальна функція Штірліца - етика стосунків Етика стосунків, ось чому йому дуже необхідні чуйність та душевна участь партнера, розмови про те, який він гарний та як допоміг, а у Єсеніна етика стосунків проявляється несвідомо (8-а функція), він намагається не озвучувати етичні оцінки будь-кого, в результаті Штірліц відчуває себе непотрібним та незадоволеним.

У Єсеніна сприймальна функція - вольова сенсорика Вольова сенсорика, така людина потребує "сильної руки", але Штірліц проявляє вольову сенсорику несвідомо, а озвучує лише вимоги та рекомендації з аспекту ділової логіки Ділова логіка, Єсеніна це дезорганізує та плутає, оскільки йому потрібен вольовий імпульс, а не ділові рекомендації.

© Віталій Воробйов. Будь-яке копіювання без згадування автора та посилання (для інтернет-сайтів - гіперпосилання) на цю сторінку заборонено.